Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pamiętaliśmy o Żołnierzach Wyklętych

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym szczególnym dniu czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk. Łukaszem Cieplińskim na czele.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z okazji przypadającego  święta w całym kraju odbywały się uroczyste apele, pochody, msze święte w intencji Wyklętych, rekonstrukcje historyczne, biegi uliczne „Wilczym tropem” czy projekcje filmowe. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i ginących za nasz kraj.

Gmina Łęka Opatowska także włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kościele Parafialnym w Łęce Opatowskiej odprawiona została uroczysta msza św., którą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego odprawił ksiądz Rafał Grześkowiak. Delegacje    w asyście pocztów sztandarowych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych znajdującą się przy skwerze przy Zespole Szkół   w Opatowie oraz  przy Rządcówce w Łęce Opatowskiej.

Na zaproszenie gospodarzy Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa i Dyrektor Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej odpowiedzieli między innymi: przedstawiciele Rodzin Żołnierzy Wyklętych, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, Radni Gminy Łęka Opatowska, dyrektorzy szkół podstawowych z tereny gminy Łęka Opatowska, nauczyciele i uczniowie szkół, harcerze, poczty sztandarowe, pracownicy urzędu gminy.

W sali widowiskowej Urzędu Gminy odbył się apel ku czci pamięci Żołnierzom Wyklętym przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej. Zaproszonych gości powitała dyrektor ZS w Łęce Opatowskiej Lidia Jeziorna, która wprowadzając w tematykę akademii wspomniała i porównała sytuację Żołnierzy Wyklętych do sytuacji na Ukrainie: Dzisiaj jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń na Ukrainie, których sprawcą jest ten sam reżim, który mordował polskich bezbronnych bohaterów. Ukraina spływa krwią niewinnych ludzi: kobiet, dzieci, starców. Bądźmy w tym szczególnym dla Polaków dniu solidarni z dumnym i bohaterskim narodem ukraińskim”.

Uczniowie w swoim programie artystycznym przybliżyli nam kim są Żołnierze Wyklęci – mówili o tym, za co walczyli i umierali, jakie idee im towarzyszyły, a także czemu zostali wyklęci. Uroczystość  była utrzymana w poważnym, patriotycznym  tonie. Wyjątkowa oprawa muzyczna podkreśliła nastrój Wydarzenia.  

 

 

 

Wersja XML