Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Powiatowo - Gminne w Piaskach

Dożynki są symbolem całorocznej pracy rolników i dziękczynieniem za dary przyrody.  Gmina Łęka Opatowska była tegorocznym gospodarzem powiatowego święta plonów. 12 września  br. wszyscy wspólnie podziękowali za zebrane plony podczas uroczystych dożynek, które odbyły się na boisku sportowym w Piaskach.

Wspaniała, słoneczna pogoda przyciągnęła tłumy uczestników. Święto Plonów rozpoczął barwny i długi korowód ulicami Piasek. W korowodzie jechali m.in. Starości dożynek, Starosta Kępiński Robert Kieruzal, Zastępca Wójta Małgorzata Gąszczak, przedstawiciele wszystkich gmin z terenu powiatu oraz zaproszeni goście. Mieszkańcy pięknie przygotowali się na tegoroczne święto plonów. Na trasie prowadzącej do miejsca uroczystości można było podziwiać pomysłowe i oryginalne dekoracje dożynkowe.

Na boisku sportowym rozpoczęły się główne uroczystości dożynkowe z udziałem przybyłych gości oraz starostów dożynkowych. Rolę starostów w tym roku pełnili: Patrycja Lenart i Marcin Jóźwiakowski.  Dziękczynną mszę świętą odprawił proboszcz parafii ks. Jacek Andrzejczak.

W trakcie uroczystości miały miejsce tradycyjne obrzędy m.in. przekazanie przez delegacje wszystkich gmin bochenków chleba z tegorocznej mąki. - Na przestrzeni wieków uroczystości dożynkowe zmieniały swój charakter, ale tak samo jak wówczas, tak i dziś są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika, każdego dnia na stoły trafia do nas polski chleb - mówił starosta Robert Kieruzal.

Składam serdeczne podziękowania mieszkańcom polskiej wsi za codzienny trud odmierzany rytmem odwiecznych pór roku. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa. W dużej mierze, zależy od zjawisk świata i natury, na co nie zawsze mamy wpływ. Uczy nas pokory i skłania do podziękowań Bogu za każdy rok, w którym na polskich stołach nie brakuje chleba - podkreślała Małgorzata Gąszczak, z-ca wójta Gminy Łęka Opatowska.

Cześć artystyczną nawiązującą do święta plonów przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej. Na scenie wystąpił także zespół „Zimne Frytki”. Przez ponad godzinę widownię bawił znany duet śląskich szlagierów Brygida i Robert Łukowski. Następnie na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru - Patryk Pegza z zespołem After Party. Boisko wypełnione było po brzegi miłośnikami muzyki disco polo. Wykonawca  bawił uczestników dożynek śpiewając swoje największe przeboje takie jak: „Nie daj życiu się”,  „Bujaj się”, „Ona lubi pomarańcze”, „Tylko Ona”. Wykonywane przez zespół utwory porwały zebraną widownię do wspólnej zabawy. Po koncercie, fani mogli otrzymać  autografy oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia. Zwieńczeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna, na którą zaprosił DJ Karol M.

Przybyłych gości częstowano pysznymi potrawami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach. Na licznie zgromadzonych gości czekały bogato zaopatrzone bufety przygotowane przez organizacje. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci takich jak dmuchane zamki, zabawy z animatorami.

Stowarzyszenie Szansa dla Trzebienia prezentowało pokaz wyrobu masła. Każdy mógł skosztować masła z pajdą chleba pochodzącą z wiejskiej piekarni oraz aktywnie uczestniczyć w procesie wyrabiania masła.

Ponadto, powołana komisja wyłoniła najciekawiej udekorowaną posesję w sołectwie.

Dożynki to wyjątkowe święto wszystkich mieszkańców gminy zwłaszcza rolników, którym jesteśmy wdzięczni za trud i wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Szczególne podziękowania dla sołectwa PIASKI za organizację, profesjonalizm  i pracę społeczności lokalnej włożoną w przygotowanie obchodów Święta Plonów. Doskonała pogoda, liczne atrakcje, bogaty program artystyczny, a także obecność zaproszonych gwiazd sprawiły, że tegoroczne Dożynki Powiatowo - Gminne przyciągnęły tłumy gości, którzy bawili się znakomicie.

 

Wersja XML