Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

104. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”  Józef Piłsudski

11 listopada to wyjątkowy dzień dla każdego Polaka, czas zadumy i pamięci o wszystkich, którzy walczyli o niepodległość i wolność naszego kraju.

Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w gminie Łęka Opatowska rozpoczęły się 10 listopada. Z inicjatywy Dyrektor Izabeli Krzywańskiej w Szkole Podstawowej im. Szembeków z Siemianic  odbył się „Wieczór patriotyczny” pod hasłem "Ojczyzna, to brzmi dumnie". Montaż słowno-muzyczny przygotowany został przez uczniów szkoły pod kierunkiem Pani Magdaleny Smogur oraz Pana Rafała Kaczmarzyka. Podczas tego wieczoru nie mogło również zabraknąć wspólnego śpiewu pieśni legionowych oraz patriotycznych.

11 listopada w miejscach pamięci narodowej zostały złożone wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze. W ten symboliczny sposób delegacje upamiętniły 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Po złożeniu kwiatów uczestnicy obchodów udali się na Mszę Świętą do Kościoła Parafialnego  w Opatowie.

Na zakończenie obchodów wszyscy zgromadzeni udali się pod  Urząd Gminy, gdzie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu "Pod Biało-Czerwoną" pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. "Pod Biało-Czerwoną" to projekt, którego celem było zjednoczenie Polaków, uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęcenie do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Podczas podniesienia flagi państwowej na maszt uczestnicy obchodów odśpiewali hymn państwowy.

„Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.  Żyjemy w czasach, w których patriotyzm stawia przed nami inne zadanie niż te, które stawiała historia przed naszymi przodkami. Flaga niezmiennie przypomina jednak o drodze, jaką przeszły kolejne polskie pokolenia i jednoczy nas w duchu tradycji. Warto być dumnym z Polski. Warto być dumnym z polskości, która była naszą siłą pozwalającą dokonać nawet „Cudu nad Wisłą”. I warto, abyśmy byli zjednoczeni „Pod biało-czerwoną” Niech biało-czerwona przez cały rok dumnie powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn! „– powiedział Wójt  Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis

#PodBiałoCzerwoną

 

 

Wersja XML